enter-article מכוני כושר לנשים - כאן מתאמנות בכיף - פורטל חדרי כושר הגדול בישראל
חדרי כושר » מאמרים וחדשות » מכוני כושר לנשים - כאן מתאמנות בכיף

מכוני כושר לנשים - כאן מתאמנות בכיף


מכוני כושר לנשים מעניקים להן אפשרות להתאמן בשקט, בלי הטרדות, בקצב שלהן, ותוך תחושה אמיתית של העצמת נשים


מכוני כושר לנשים הן בהחלט הטרנד החדש והאופנתי של חדרי כושר, עם יותר מ-15 רשתות כיום בארץ שמציעות סוג זה או אחר של "מכון כושר לנשים".

בעוד שהמחירים, סל השירותים והאופי של אותם מכונים משתנה מאוד, מתאמנות רבות שואלות את עצמן (ובצדק...) מה באופי או בפיזיולוגיה הנשיים מצדיק הפרדה כה פופולארית בין זכר לנקבה.

ובכן, למרות הסקפטיות האישית שלי בנושא לכתחילה, נבירה במחקרים העדכניים (בתחומי הפיזיולוגיה של הספורט, הפסיכולוגיה והביוכימיה) מגלה שדווקא יש לא מעט הגיון מאחורי הטרנד המסחרי החדש.


יחודיות הנשיות...חדרי כושר לנשים

מכון כושר אמור לספק גירוי פיזיולוגי מקסימלי, ולכן חייב להתחשב בפיזיולוגיה, בפסיכולוגיה ובמטרות האישיות של כל מתאמן. מה שהופך את החלק הארי של המתאמנות החובבניות (שלא כמו בסוגי ספורט ספציפיים או אתלטיות תחרותיות) לייחודי הוא בין השאר:

מטרה עיקרית- אין טעם להתאמן אימון (במסגרת מכון כושר או מחוצה לו) ללא מטרה מוגדרת. המטרה המוצהרת של מעל ל-85% מן המתעמלות שנכנסות בדלתי חדרי כושר לראשונה היא ירידה במשקל (תהה זו מטרה מוצדקת מבחינה רפואית ואסטטית או לא. אפשר להעזר במוצרי דיאטה טבעיים ומומלצים).

מטרה כזו בהחלט דורשת התייחסות אחרת מאשר המטרות ה"קלאסיות" אליהן התרגלו מדריכי חדר כושר תל אביב מן הדור ה"ישן", כמו היפרטרופיה ("מאסה" בשפת העם), הורדת אחוזי שומן ("חיטוב"), כוח רגעי ("כוח"), או שיפור ביצועים אתלטיים.

פיזיולוגיה ואנטומיה- גוף האישה מכיל בצורה טבעית פי שנים שומן מן הגוף הגברי, חלק חיוני ביותר לתפקודו התקין של הגוף (רק לשם הדגמה: בעוד שבגברים 10% שומן נחשבים לממוצע בלא מתאמנים, ואתלטים מגיעים לעיתים קרובות לפחות מ-1%, בנשים כל ירידה מתחת ל-15-17% שומן תביא להפרעות הורמונאליות קשות עד כדי עצירת מחזור הווסת והביוץ).

כמו כן ההתפלגות (דיסטריבוציה) של השומן בנשים שונה לגמרי, עם הרבה יותר השמנה פריפרית ("אגס") מאשר בטנית (מה שמגן עליכן באופן יחסי מפני מחלות לב ועוד, אבל גם מקשה על ירידה במשקל).

לבסוף הנוף ההורמונאלי, שבשנים האחרונות גדלה ההבנה בדבר החשיבות העליונה שלו על תהליכי אימון גופני, הרבה יותר וורסטילי בנשים: שינויים הורמונאליים מביאים לשינויים של עד 5% ממשקל הגוף בזכות שינוי במשק המים בלבד, וכל זאת על פני ימים בודדים!

מכוני כושר לנשים חייבים אם כן לספק מדריכים וצוות עם הבנה עמוקה של הייחודיות הפיזיולוגית הזו כדי למנוע טעויות מביכות כמו הסתמכות יתר על מדידות משקל (רעיון גרוע בגברים, ופי כמה בנשים), חוסר התחשבות בבניית מערכת האימונים במחזורים ההורמונאליים הטבעיים (ובייחוד מחזור הווסת) ועוד.


התאמת ציוד וצוות מאמנים

כדי לענות על ייחודיות זו, מכוני כושר לנשים נבנו בצורה שונה מאשר חדרי כושר מן הדור הישן, שהיו מיועדים בעיקר למרימי משקולות מקצועיים. תוצאה לא רצויה של התהליך הזה היא שמשום מה מכון כושר המיועד לנשים כמעט ולא מכיל משקלים חופשיים, ותחת זאת מלא במכשירי התנגדות שונים.

בלי להכנס לדיון העמוק בקשר ליתרונות הרבים של משקלים חופשיים, נגיד רק כי העובדה שמתאמנות חובבות בדרך כלל אינן מרימות משקלים גבוהים, אין פירושה שאימוני ההתנגדות צריכים להעשות בצורה היעילה פחות: באמצעות מכשירים.

אדרבא, משקלים חופשיים לא פחות חשובים לנשים: אימון נכון באמצעות משקולות יכול לעזור לבנות כוח מרכזי, לשפר את תפקוד מייצבי המפרקים השונים, ובאופן כללי להגיע לתוצאות טובות יותר בפחות זמן.

מאפיין נוסף של מכוני כושר לנשים הוא שפע ציוד אירובי, וצוות מאמנים האמון על העברת אימונים (קבוצתיים בדרך כלל) על מכשירים אלו.

דווקא כאן מדובר במאפיין מבורך: במידה והמאמן אכן מוכשר לעבודתו, האימון תחת הנחיה צמודה הרבה יותר יעיל מאימונים אישיים, והאפשרות לגוון בפעילות האירובית מאפשרת להתמיד בצריכת קלוריות ("שריפת שומן") ומביאה לתוצאות קרדיו-ווסקולריות מבורכות בלי להעמיס יותר מידי על המפרקים.


בין המכונים המפורסמים לנשים יש את מכון Curves שפועל כמה מספר שנים בתל אביב , גם רשת גו אקטיב מפעילה חדרי כושר לנשים בלבדעוד באותו נושא

מכשירי כושר – ככה מרכיבים חדר כושר ביתי

מכשירי כושר – ככה מרכיבים חדר כושר ביתי

כשיש את המקום הפנוי בבית, אין כיף יותר מהאפשרות לעלות על בגדי ספורט ולעשות כושר בלי להתחשב במזג האוויר שבחוץ. רוצים חדר כושר ביתי? הגעתם למקום...

תוכנית אימונים לצעירים - המדריך המקיף ברשת

תוכנית אימונים לצעירים - המדריך המקיף ברשת

כבר מגיל נוער ניתן להתחיל להכשר לכושר, לחטב את הגוף, להתחזק ולחיות בריא ונכון עם תוכניות אימון מותאמות לכל נער בהתאם למצבו האישי בחיים המודרניים...

חוגי כושר פופולאריים – לשמור על כושר בסטייל

חוגי כושר פופולאריים – לשמור על כושר בסטייל

עם אימוני הכושר החדישים לא רק תשמרו על כושר גופני מצויין, בריאות מעולה ותפתחו שרירים אלא תעשו זאת בכיף ובאימונים שאינם קונבנציונאליםהמחשבה...

כללי בטיחות מכון כושר

כללי בטיחות מכון כושר

אתם מלאי התלהבות להירשם למכון כושר, ולהתחיל להתעמל, אבל רגע לפני שאתם לובשים בגדי ספורט, תבדקו מה הם הכללים לאימון במכון כושר על פי הערכות...

סוגי אימוני כושר

סוגי אימוני כושר

בימים בהם אתרי אינטרנט מלאים בעצות שונות כיצד יש להתאמן בצורה נכונה, קצרה ומהירה כדי לשמור על כושר, עלינו לזכור שיש שורה של סוגי אימוני...

string(25) "categoryחדרי כושר"