enter-article חדרי כושר - היבטים משפטיים בהפעלת מכון כושר - פורטל חדרי כושר הגדול בישראל
חדרי כושר » מאמרים וחדשות » חדרי כושר - היבטים משפטיים בהפעלת מכון כושר

חדרי כושר - היבטים משפטיים בהפעלת מכון כושר

חדרי כושר

בישראל פעילים כ-3,000 חדרי כושר רשומים ומאות אלפי ישראלים מתאמנים בחדר כושר באופן קבוע.
במאמר זה נסביר על חלק מהחובות המשפטיות החלות על חדרי הכושר

תחום הספורט בישראל הולך ומתפתח מדי שנה, וכיום ההערכות הן שענף חדרי הכושר מגלגל כ-5 מיליארד ₪ בשנה.

בשוק שבו עוסקים בפעילות שכוללת בתוכה סיכון בריאותי מסוים, חוקים ותקנות ממלאים תפקיד חשוב בהסדרת חובות וזכויות שבין המתאמן לחדר הכושר.

חוקים ותקנות אלו עוסקים בשני מישורים – אחד, חובות כלליות שחלות על מכון כושר (רישוי, ביטוח, דרך ניהולם של חדרי כושר ושימוש במכשירים ועוד), והמישור האחר משליך על אחריותו של חדר הכושר במקרה של תאונה או פציעה של מתאמן.

חוקים החלים על חדרי כושר

בישראל קיים חוק מיוחד המסדיר את פעילותם של חדרי כושר – "חוק מכוני כושר (רישוי ופיקוח)".

חוק זה חשוב מאד עבור מפעילי חדר הכושר, שכן הפרת הוראותיו עשויה להוות עבירה פלילית.

אולם, החוק חשוב גם למי שמחזיק מנוי לחדר כושר, שכן אם מכון כושר מפר הוראה בחוק, ובשל כך נגרמת פגיעה או פציעה ללקוח, הוא יהיה זכאי לפיצויים.
החובות המרכזיות בחוק מכוני כושר:

חובת רישוי – כל מכון כושר חייב לפעול על-פי רישוי של שר הספורט (כיום שר התרבות  והספורט).

חובה לקבל אישור רפואי כל מי שמעוניין לעשות מנוי לחדר כושר חייב להמציא למכון אישור מרופא על כשירות להתאמן. החוק קובע כי האישור חייב להיות עדכני, ולהינתן עד 90 יום לפני הבקשה להירשם אל מכון כושר.

חובת נוכחות מדריך –החוק קובע כי בשעות שיש מתאמנים חייב להיות מדריך אחד לפחות. חובה זו פורטה בתקנות ביחס לפעילות של קטינים במסגרת חדרי כושר, וכיום נקבע מה היחס המתאים בין מספר המתאמנים למספר המאמנים, בהתאם לסוג הפעילות (ילדים עד גיל 14 – מדריך אחד על כל 8 ילדים בפעילות אירובית ומכשירי התנגדות ומדריך על כל 5 ילדים בפעילות של משקולות. ילדים עד גיל 18 – מדריך על כל 15 ילדים באירובי ומכשירי התנגדות, ומדריך על 10 ילדים באימון משקולות).

חובה לקבל הסכמה של הורים – קטינים שרוצים לעשות מנוי לחדר כושר חייבים לקבל אישור הורים.

באופן מפתיע, החוק לא כולל חובה לבטח את מכון הכושר, אולם ניתן להניח שמפעילי חדרי כושר ישכילו לבטח את עצמם.

זאת שכן פציעה גופנית בחדר הכושר, ולו קלה (נפילת משקולת על אצבע לדוגמא), יכולה בקלות לגרום להוצאות ונזקים כספיים נכבדים.

המשמעות של הפרת החובות

כאשר נגרמת פציעה למתאמן במכון כושר, יתכן כי הוא יהיה זכאי לפיצויים מהמכון. לשם כך עליו להראות שהמכון התרשל (כלומר, לא נהג כפי שהיה מצופה ממכון כושר סביר). אולם, הוכחתה של התרשלות עשויה להיות מורכבת ומסובכת.

מסיבה זו, פעמים רבות יהיה פשוט יותר להצביע על כך שחדר הכושר לא קיים חובה מפורשת שלו בחוק. גם במקרה כזה יהיה צורך להוכיח קשר סיבתי בין הפרת החובה לבין הפגיעה.

כך לדוגמה במקרה מסוים אדם נפגע בעת אימון בחדר הכושר, וטען כי מגיעים לו פיצויים לאור העובדה שחדר הכושר לא דרש ממנו אישור של רופא, ובכך הפר את חובתו בחוק.

על-אף שחדר הכושר התנהל שלא כשורה, ומשרד התרבות והספורט רשאי לפתוח נגדו בהליכי אכיפה, הוא לא חויב בתשלום פיצויים. זאת מכיוון שלא הוכח כל קשר בין הפגיעה של המתאמן בזמן האימון לעבודה שהוא לא הציג אישור רפואי.

חשוב לציין שמתאמן בחדר כושר שיסתיר מהמכון מידע רפואי חשוב אודות עצמו, לא יוכל לטעון לאחר מכן להתרשלות של חדר הכושר בשל פגיעה שנגרמה לו.
אם יש בעיה בריאותית שעשויה להשפיע על האימון, יש לפרט אותה בפני המדריכים ולהתאים את האימון למצב הגופני


עוד באותו נושא

מכשירי כושר – ככה מרכיבים חדר כושר ביתי

מכשירי כושר – ככה מרכיבים חדר כושר ביתי

כשיש את המקום הפנוי בבית, אין כיף יותר מהאפשרות לעלות על בגדי ספורט ולעשות כושר בלי להתחשב במזג האוויר שבחוץ. רוצים חדר כושר ביתי? הגעתם למקום...

תוכנית אימונים לצעירים - המדריך המקיף ברשת

תוכנית אימונים לצעירים - המדריך המקיף ברשת

כבר מגיל נוער ניתן להתחיל להכשר לכושר, לחטב את הגוף, להתחזק ולחיות בריא ונכון עם תוכניות אימון מותאמות לכל נער בהתאם למצבו האישי בחיים המודרניים...

חוגי כושר פופולאריים – לשמור על כושר בסטייל

חוגי כושר פופולאריים – לשמור על כושר בסטייל

עם אימוני הכושר החדישים לא רק תשמרו על כושר גופני מצויין, בריאות מעולה ותפתחו שרירים אלא תעשו זאת בכיף ובאימונים שאינם קונבנציונאליםהמחשבה...

כללי בטיחות מכון כושר

כללי בטיחות מכון כושר

אתם מלאי התלהבות להירשם למכון כושר, ולהתחיל להתעמל, אבל רגע לפני שאתם לובשים בגדי ספורט, תבדקו מה הם הכללים לאימון במכון כושר על פי הערכות...

סוגי אימוני כושר

סוגי אימוני כושר

בימים בהם אתרי אינטרנט מלאים בעצות שונות כיצד יש להתאמן בצורה נכונה, קצרה ומהירה כדי לשמור על כושר, עלינו לזכור שיש שורה של סוגי אימוני...

string(25) "categoryחדרי כושר"