yourfitness.co.il

מכוני כושר לנשים - כאן מתאמנות בכיףמכוני כושר לנשים מעניקים להן אפשרות להתאמן בשקט, בלי הטרדות, בקצב שלהן, ותוך תחושה אמיתית של העצמת נשים


מכוני כושר לנשים הן בהחלט הטרנד החדש והאופנתי של חדרי כושר, עם יותר מ-15 רשתות כיום בארץ שמציעות סוג זה או אחר של "מכון כושר לנשים".

בעוד שהמחירים, סל השירותים והאופי של אותם מכונים משתנה מאוד, מתאמנות רבות שואלות את עצמן (ובצדק...) מה באופי או בפיזיולוגיה הנשיים מצדיק הפרדה כה פופולארית בין זכר לנקבה.

ובכן, למרות הסקפטיות האישית שלי בנושא לכתחילה, נבירה במחקרים העדכניים (בתחומי הפיזיולוגיה של הספורט, הפסיכולוגיה והביוכימיה) מגלה שדווקא יש לא מעט הגיון מאחורי הטרנד המסחרי החדש.


יחודיות הנשיות...חדרי כושר לנשים

מכון כושר אמור לספק גירוי פיזיולוגי מקסימלי, ולכן חייב להתחשב בפיזיולוגיה, בפסיכולוגיה ובמטרות האישיות של כל מתאמן. מה שהופך את החלק הארי של המתאמנות החובבניות (שלא כמו בסוגי ספורט ספציפיים או אתלטיות תחרותיות) לייחודי הוא בין השאר:

מטרה עיקרית- אין טעם להתאמן אימון (במסגרת מכון כושר או מחוצה לו) ללא מטרה מוגדרת. המטרה המוצהרת של מעל ל-85% מן המתעמלות שנכנסות בדלתי חדרי כושר לראשונה היא ירידה במשקל (תהה זו מטרה מוצדקת מבחינה רפואית ואסטטית או לא. אפשר להעזר במוצרי דיאטה טבעיים ומומלצים).

מטרה כזו בהחלט דורשת התייחסות אחרת מאשר המטרות ה"קלאסיות" אליהן התרגלו מדריכי חדר כושר תל אביב מן הדור ה"ישן", כמו היפרטרופיה ("מאסה" בשפת העם), הורדת אחוזי שומן ("חיטוב"), כוח רגעי ("כוח"), או שיפור ביצועים אתלטיים.

פיזיולוגיה ואנטומיה- גוף האישה מכיל בצורה טבעית פי שנים שומן מן הגוף הגברי, חלק חיוני ביותר לתפקודו התקין של הגוף (רק לשם הדגמה: בעוד שבגברים 10% שומן נחשבים לממוצע בלא מתאמנים, ואתלטים מגיעים לעיתים קרובות לפחות מ-1%, בנשים כל ירידה מתחת ל-15-17% שומן תביא להפרעות הורמונאליות קשות עד כדי עצירת מחזור הווסת והביוץ).

כמו כן ההתפלגות (דיסטריבוציה) של השומן בנשים שונה לגמרי, עם הרבה יותר השמנה פריפרית ("אגס") מאשר בטנית (מה שמגן עליכן באופן יחסי מפני מחלות לב ועוד, אבל גם מקשה על ירידה במשקל).

לבסוף הנוף ההורמונאלי, שבשנים האחרונות גדלה ההבנה בדבר החשיבות העליונה שלו על תהליכי אימון גופני, הרבה יותר וורסטילי בנשים: שינויים הורמונאליים מביאים לשינויים של עד 5% ממשקל הגוף בזכות שינוי במשק המים בלבד, וכל זאת על פני ימים בודדים!

מכוני כושר לנשים חייבים אם כן לספק מדריכים וצוות עם הבנה עמוקה של הייחודיות הפיזיולוגית הזו כדי למנוע טעויות מביכות כמו הסתמכות יתר על מדידות משקל (רעיון גרוע בגברים, ופי כמה בנשים), חוסר התחשבות בבניית מערכת האימונים במחזורים ההורמונאליים הטבעיים (ובייחוד מחזור הווסת) ועוד.


התאמת ציוד וצוות מאמנים

כדי לענות על ייחודיות זו, מכוני כושר לנשים נבנו בצורה שונה מאשר חדרי כושר מן הדור הישן, שהיו מיועדים בעיקר למרימי משקולות מקצועיים. תוצאה לא רצויה של התהליך הזה היא שמשום מה מכון כושר המיועד לנשים כמעט ולא מכיל משקלים חופשיים, ותחת זאת מלא במכשירי התנגדות שונים.

בלי להכנס לדיון העמוק בקשר ליתרונות הרבים של משקלים חופשיים, נגיד רק כי העובדה שמתאמנות חובבות בדרך כלל אינן מרימות משקלים גבוהים, אין פירושה שאימוני ההתנגדות צריכים להעשות בצורה היעילה פחות: באמצעות מכשירים.

אדרבא, משקלים חופשיים לא פחות חשובים לנשים: אימון נכון באמצעות משקולות יכול לעזור לבנות כוח מרכזי, לשפר את תפקוד מייצבי המפרקים השונים, ובאופן כללי להגיע לתוצאות טובות יותר בפחות זמן.

מאפיין נוסף של מכוני כושר לנשים הוא שפע ציוד אירובי, וצוות מאמנים האמון על העברת אימונים (קבוצתיים בדרך כלל) על מכשירים אלו.

דווקא כאן מדובר במאפיין מבורך: במידה והמאמן אכן מוכשר לעבודתו, האימון תחת הנחיה צמודה הרבה יותר יעיל מאימונים אישיים, והאפשרות לגוון בפעילות האירובית מאפשרת להתמיד בצריכת קלוריות ("שריפת שומן") ומביאה לתוצאות קרדיו-ווסקולריות מבורכות בלי להעמיס יותר מידי על המפרקים.


בין המכונים המפורסמים לנשים יש את מכון Curves שפועל כמה מספר שנים בתל אביב , גם רשת גו אקטיב מפעילה חדרי כושר לנשים בלבד
22/09/2011    המאמר עודכן בתאריך 06/12/2017    yourfitness.co.il
פורום חדרי כושר

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר yourfitness.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 yourfitness.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חדרי כושר מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום חדרי כושר
מעוניינים במבצעים במכוני הכושר הטובים בארץ? מלאו את הטופס וקבלו פרטים
אנחנו עובדים עם חדרי הכושר מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!