yourfitness.co.il

חדרי כושר - היבטים משפטיים בהפעלת מכון כושר


חדרי כושר

בישראל פעילים כ-3,000 חדרי כושר רשומים ומאות אלפי ישראלים מתאמנים בחדר כושר באופן קבוע.
במאמר זה נסביר על חלק מהחובות המשפטיות החלות על חדרי הכושר

תחום הספורט בישראל הולך ומתפתח מדי שנה, וכיום ההערכות הן שענף חדרי הכושר מגלגל כ-5 מיליארד ₪ בשנה.

בשוק שבו עוסקים בפעילות שכוללת בתוכה סיכון בריאותי מסוים, חוקים ותקנות ממלאים תפקיד חשוב בהסדרת חובות וזכויות שבין המתאמן לחדר הכושר.

חוקים ותקנות אלו עוסקים בשני מישורים – אחד, חובות כלליות שחלות על מכון כושר (רישוי, ביטוח, דרך ניהולם של חדרי כושר ושימוש במכשירים ועוד), והמישור האחר משליך על אחריותו של חדר הכושר במקרה של תאונה או פציעה של מתאמן.


חוקים החלים על חדרי כושר

בישראל קיים חוק מיוחד המסדיר את פעילותם של חדרי כושר – "חוק מכוני כושר (רישוי ופיקוח)".

חוק זה חשוב מאד עבור מפעילי חדר הכושר, שכן הפרת הוראותיו עשויה להוות עבירה פלילית.

אולם, החוק חשוב גם למי שמחזיק מנוי לחדר כושר, שכן אם מכון כושר מפר הוראה בחוק, ובשל כך נגרמת פגיעה או פציעה ללקוח, הוא יהיה זכאי לפיצויים.
החובות המרכזיות בחוק מכוני כושר:

חובת רישוי כל מכון כושר חייב לפעול על-פי רישוי של שר הספורט (כיום שר התרבות  והספורט).

חובה לקבל אישור רפואי כל מי שמעוניין לעשות מנוי לחדר כושר חייב להמציא למכון אישור מרופא על כשירות להתאמן. החוק קובע כי האישור חייב להיות עדכני, ולהינתן עד 90 יום לפני הבקשה להירשם אל מכון כושר.

חובת נוכחות מדריךהחוק קובע כי בשעות שיש מתאמנים חייב להיות מדריך אחד לפחות. חובה זו פורטה בתקנות ביחס לפעילות של קטינים במסגרת חדרי כושר, וכיום נקבע מה היחס המתאים בין מספר המתאמנים למספר המאמנים, בהתאם לסוג הפעילות (ילדים עד גיל 14 – מדריך אחד על כל 8 ילדים בפעילות אירובית ומכשירי התנגדות ומדריך על כל 5 ילדים בפעילות של משקולות. ילדים עד גיל 18 – מדריך על כל 15 ילדים באירובי ומכשירי התנגדות, ומדריך על 10 ילדים באימון משקולות).

חובה לקבל הסכמה של הורים קטינים שרוצים לעשות מנוי לחדר כושר חייבים לקבל אישור הורים.

באופן מפתיע, החוק לא כולל חובה לבטח את מכון הכושר, אולם ניתן להניח שמפעילי חדרי כושר ישכילו לבטח את עצמם.

זאת שכן פציעה גופנית בחדר הכושר, ולו קלה (נפילת משקולת על אצבע לדוגמא), יכולה בקלות לגרום להוצאות ונזקים כספיים נכבדים.


המשמעות של הפרת החובות

כאשר נגרמת פציעה למתאמן במכון כושר, יתכן כי הוא יהיה זכאי לפיצויים מהמכון. לשם כך עליו להראות שהמכון התרשל (כלומר, לא נהג כפי שהיה מצופה ממכון כושר סביר). אולם, הוכחתה של התרשלות עשויה להיות מורכבת ומסובכת.

מסיבה זו, פעמים רבות יהיה פשוט יותר להצביע על כך שחדר הכושר לא קיים חובה מפורשת שלו בחוק. גם במקרה כזה יהיה צורך להוכיח קשר סיבתי בין הפרת החובה לבין הפגיעה.

כך לדוגמה במקרה מסוים אדם נפגע בעת אימון בחדר הכושר, וטען כי מגיעים לו פיצויים לאור העובדה שחדר הכושר לא דרש ממנו אישור של רופא, ובכך הפר את חובתו בחוק.

על-אף שחדר הכושר התנהל שלא כשורה, ומשרד התרבות והספורט רשאי לפתוח נגדו בהליכי אכיפה, הוא לא חויב בתשלום פיצויים. זאת מכיוון שלא הוכח כל קשר בין הפגיעה של המתאמן בזמן האימון לעבודה שהוא לא הציג אישור רפואי.
 

חשוב לציין שמתאמן בחדר כושר שיסתיר מהמכון מידע רפואי חשוב אודות עצמו, לא יוכל לטעון לאחר מכן להתרשלות של חדר הכושר בשל פגיעה שנגרמה לו.
אם יש בעיה בריאותית שעשויה להשפיע על האימון, יש לפרט אותה בפני המדריכים ולהתאים את האימון למצב הגופני

14/08/2011    yourfitness.co.il
פורום חדרי כושר

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר yourfitness.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 yourfitness.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חדרי כושר מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום חדרי כושר
מעוניינים במבצעים במכוני הכושר הטובים בארץ? מלאו את הטופס וקבלו פרטים
אנחנו עובדים עם חדרי הכושר מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!